poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Adżapsandali

Adżapsandali - a raczej moja wariacja na temat tego gruzińskiego dania, którego podstawą jest bakłażan. W mojej wersji znajduje się bakłażan, pomidory, cebula i czosnek. W tej oryginalnej znajdziecie dodatkowo paprykę i ziemniaki, a podobno również to 'co dusza zapragnie'. 




Co potrzebujesz?
- bakłażan ok. 250g
- pomidory ok. 200g - u mnie były koktajlowe, bo akurat krzaczki na ogródku obrodziły
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- świeży tymianek
- oliwa z oliwek
- sól morska
- pieprz
- woda

Sposób przygotowania.
1. Bakłażana myjemy i kroimy na plastry. Ja pokroiłam bakłażana wzdłuż, ale nie ma to większego znaczenia. Plastry oprósz solą morską i odstaw na ok. 30 min. puści on nadmiar wody, dzięki czemu przy smażeniu, nie będzie chłonął tak dużych ilości tłuszczu.
2. Pomidory myjemy. Koktajlowe kroimy na pół, duże pomidory kroimy na łódeczki, oprószamy delikatnie solą morską, posypujemy świeżym tymiankiem oraz skrapiamy niewielką ilością oliwy z oliwek. Pomidory układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, którą umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 100st. na ok. 15min.
3. Bakłażana odsączamy z wody za pomocą ręcznika papierowego. Kroimy go na nieco mniejsze paski.
4. Na patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy z oliwek, wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, delikatnie zeszklić, na małym ogniu. Dodajmy bakłażana, po chwili cała oliwa się wchłonie, by zatem bakłażan, nie zaczął się przypalać, dodaję niewielką ilość wody ok. 1/4 szklanki. Delikatnie dusimy. Po 10-12min. dodajemy upieczone pomidory. Dorzucam więcej tymianku, odrobinę pieprzu i soli - do smaku. Całość dusimy pod przykryciem, do całkowitej miękkości bakłażana i cudownego połączenia się smaków.

Proste, w miarę szybkie danie o niezwykłym smaku i wielu walorach odżywczych.

Bakłażan jest źródłem witaminy C, K, B6, a także magnezu, potasu i miedzi. Ma właściwości odtruwające, polecany jest osobom po kuracjach antybiotykami. Powinien się znaleźć w diecie osób chorych na miażdżycę, ponieważ pozwala on kontrolować poziom lipidów, szczególnie frakcji LDL, czyli tzw. "złego cholesterolu". To fioletowe warzywo zawiera sporą ilość antyoksydantów, a więc spożywane zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zatem na zdrowie i smacznego!





Warzywa psiankowate 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz